ژورنالیزم

معرفی پوهنځی ژورنالیزم

دیپارتمنت ژورنالیزم، در سال 1381 خورشیدی،  نخست در چوکات پوهنځی ادبیات و علوم بشری پوهنتون هرات تاسیس شد. سپس دیپارتمنت ژورنالیزم در سال 1390 به عنوان یک رشتهء پویا و مدرن، براساس نیاز شدید جامعهء رسانه‌ای افغاستان و منظوری وزارت محترم تحصیلات عالی  به یک پوهنځی مستقل ارتقاء یافت.

پلان استراتیژیک

فعالیت ها

دیپارتمنت ها

اعضای کادر علمی

شماره

اسم و تخلص

نام پدر

1

پوهنمل بشیراحمد بهروان

شیر احمد

2

پوهنمل عادله کبیری

غلام حیدر

3

پوهنمل سهیلا عرفانی

علی آقا

4

پوهنمل دکتر سید نجیب‌الرحمن حدید

سیدعبدالرحمن

5

پوهنمل حسین‌علی علیزاده

محمد حسن

6

پوهنیار نعمت‌الله سروری

امان‌الله

7

پوهنیار شفیقه خواجه‌زاده

غلام غوث

8

پوهیالی فیصل کریمی

عبدالصبور

9

پوهیالی بصیراحمد دانشیار

فقیراحمد

10

پوهیالی پروانه تسکین

امان‌الله

11

پوهیالی عبدالوهاب صدیقی

محمد حلیم

12

پوهیالی هارون حکیمی

عبدالحکیم

13

پوهیالی عذرا عزیز

عزیزالله

14

نامزد پوهنیار دیانا فرزان

فضل احمد

15

نامزد پوهنیار برکت‌الله مسعودی

بسم الله

 

کتابخانۀ پوهنځی: کتابخانه تخصصی

ژورنالیزم وارتباطات جمعی، دارای یک کتابخانه غنی تخصصی در حوزه ژورنالیزم و ارتباطات است. این کتابخانه گنجایش 40 هزار جلد کتاب را دارد در حال حاضر حدود 6 هزار جلد کتاب در حوزه­ های رسانه­ ها، روابط عمومی، حقوق، سیاست و اقتصاد به زبان­های فارسی و انگلیسی در این کتابخانه وجود دارد. تازه ترین کتاب­ های رسانه ­ای در چند مرحله توسط پوهنتون ایالتی سن  حوزه امریکا و دیگر نهاد­ها فراهم شده است. این کتابخانه تخصصی از لحاظ ساختاری و محتوایی در سطح دانشکدۀ های ژورنالیزم افغانستان  بی نظیر است.

لابراتوارها: ایستگاه رادیو صدای جوان

ژورنالیزم وارتباطات جمعی دارای یک ایستگاه پخش رادیویی به نام صدای جوان است که در سال 1383 برای انجام کار­های عملی دانشجویان در حوزه­ رادیو ایجاد شد و روزنامه 10 ساعت در محدودۀ 30 کیلومتری شهر هرات پخش برنامه دارد. برنامه ­های رادیو توسط دانشجویان صنف­ های سوم و چهارم تهیه، تولید و پخش می­شود. همچنان در این بخش فرستنده ­ها، میکسر­ صدا وسایر امکانات پیشرفته رادیویی وجود دارد.

استدیوی تولید تلویزیونی

در مرکز عملیات رسانه­ ای پوهنځی ژورنالیزم و ارتباطات جمعی، یک استدیوی حرفه­ ای و پیشرفته تلویزیونی برای تهیه و تولید برنامه­ های تلویزیونی وجود دارد. این بخش شامل دو استدیوی مجهز با سه کامره حرفه­ ای و مدرن و سیستم استندرد نور و صدا و نیز اتاق کنترل با دو میکسر تصویری و صوتی و سیستم­های پیشرفته ضبط و ادیت برنامه­های تلویزیونی است. امکانات و تجهیزات این بخش در سطح رسانه­های کشور کم نظیر است. همچنان 10 کامره حرفه­ای عکاسی، 10 دستگاه ریکاردر صدا و 20 کامره تصویر برداری حرفه­ای و نیمه حرفه­ای خورد و کلان، برای کار­های عملی  دانشجویان؛ در دیپارتمنت ژورنالیزم موجود است.

مرکز چاپ و روزنامۀ دانشجویی پگاه

مرکز چاپ پوهنځی ژورنالیزم وارتباطت جمعی در چارچوپ مرکز عملیات رسانه­ ای فعالیت می­ کنند. این مرکز شامل امکانات و ماشین آلات پیشرفته و حرفه­ای چاپ برای تهیه، دیزاین و انتشار رسانه­ های چاپی و بنر­های تبلیغاتی است. دانشجویان در این مرکز ، فعالیت­ های عملی مطبوعاتی خود را انجام می­دهند.

روزنامه پگاه به عنوان نخستین و تنها روزنامه دانشجویی افغانستان است که در سال 1383 توسط دانشجویان این پوهنځی ایجاد شد و همواره به اطلاع رسانی در ابعاد مختلف می­پردازد هم چنان حد اقل چهار نشریه دانشجویی نیز توسط صنوف مختلف این دانشکده تهیه و منتشر می­گردد.

کمیته ­های فعال در پوهنځی  ژورنالیزم و ارتباطات جمعی

 1. شورای علمی
 2. کمیته تحقیقات علمی
 3. کمیته نشرات
 4. کمیتۀ امتحانات
 5. کمیته تضمین کیفیت
 6. کمیته نظم  ودسیپلین
 7. کمیته بورسیه‌ها
 8. کمیته برنامه ریزی استراتژیک
 9. کمیته ورزش
 10. کمیته جندر
 11. کمیته تخبه‌گان

آمار محصلان برحال در سال 1398

پوهنحی ژورنالیزم د رحال حاضر دارای ۴۷۰ محصل میباشد که ازین جمله ۳۶۲ تن ذکور و ۱۰۸ تن دیگر اناث میباشد.

پل­های ارتباطی                

شماره تلفن: 009340258324

شماره مبایل:0093708407442 

ایمیل: jmc@hu.edu.af

نشانی: مجتمع پوهنتون هرات، سمت شمال، حاشیه خیابان رودکی، پوهنځی ژورنالیزم وارتباطات جمعی