برنامه ماستری اداره تجارت (MBA)

دیدگاه:

برنامه ماستری اداره تجارت پوهنحی  اقتصاد پوهنتون هرات متعهد است تا با نهاد های سکتور عامه و خصوصی افغانستان کار نموده و رهبران و مدیرانی را تربیه کند که بتوانند چالش های جدی اقتصادی و کسب و کار را که فراروی نسل بعدی هستند، از میان بر دارند. این برنامه با تربیه رهبران تجاری نسل آینده، تعهد می کند که به عنوان یک عامل حیاتی در بخش توسعه درازمدت دوام اقتصادی و رقابتی افغانستان ایفای نقش کند. پوهنحی  اقتصاد پوهنتون هرات متعهد است تا از طریق ایجاد همکاری های تجاری، برنامه های مبتنی بر بازار، و همکاری بین المللی با پوهنتون های معتبر جهان، نقش تعیین کننده را در خصوص تحصیلات در بخش مدیریت در افغانستان به عهده داشته باشد.

رسالت برنامه ماستری :MBA

برنامه ماستری در اداره تجارت در نظر دارد تا با انتقال دانش و خلق اندیشه بتواند سنگ­بنای اساسی دانش و مهارت های عملی را بگذارد که به محصلان کمک می کند تا سازمان ها را در سطح رقابت جهانی به صورت موفقانه مدیریت و رهبری کنند.

  نگاه مختصر به برنامه

برنامه ماستری در اداره تجارت (MBA) در پوهنحی  اقتصاد پوهنتون هرات که درسمستر خزانی سال 1396 دایرگرده است، این برنامه با سکتور خصوصی و همکاران بین المللی همکاری نزدیک داشته افزون بر آن، این برنامه از ارتباط حیاتی و همکاری موثر متقابل و دوجانبه بین پوهنحی  اقتصاد و شرکاء ملی و بین المللی برخوردار خواهد بود. برنامه جدید ماستری اداره تجارت که طی دو سال تحصیلی در بخش شبانه دایر گردیده است تجربه دقیق و مطلوب علمی را در زمینه تحصیلات عالی در بخش مدیریت فراهم می سازد.

برنامه ماستری اداره تجارت به هدف مرفوع ساختن نیاز­های اساسی تحلیلی، استراتیژیک، و مدیریتی در نهاد­های سکتور عامه و خصوصی در افغانستان طراحی شده است. هدف اساسی این برنامه، آماده ساختن محصلان است تا میزان موثریت آن­ها را در نقش­های مدیران و رهبران در محیط­های رقابتی جهانی و جامعه بالا ببرد. هدف فوق از طریق فراگیری دانش، مهارت­ ها، و توانایی­ های که در این برنامه گنجانده شده است، محقق خواهد شد.

این برنامه مخصوصا در نظر دارد تا زمینه رشد و پیشرفت محصلان را  که به گمان اغلب همه کارمندان مسلکی باشند – در نقش­ های کنونی شان و یا هم در پست­های اکتسابی پس از اتمام این دوره تحصیلی، فراهم سازد. در نهایت، این­ها کسانی هستند که نسل بعدی نهاد­های سکتور عامه و خصوصی افغانستان را رهبری خواهند کرد. برنامه ماستری اداره تجارت در صدد توسعه و تحکیم طرز فکر و نگرش انتقادی محصلان است. این برنامه همزمان روی دقت فکری و ارتباط بازار کار خواهد کرد. این برنامه منحصرا به انتقال دانش اختصاص داده نشده است، بلکه تلاش دارد محصلان را در خصوص انجام کار ها، بهبود بخشی به سازمان های شان، و پیش بینی فرصت ها و چالش ها در بازار کار منطقه ای و داخلی توانمند سازد. این برنامه روی موارد زیر متمرکز خواهد بود:

 • مهارت های مدیریتی و فنی
 • توانایی های رهبری
 • ظرفیت های حل مشکل
 • فراست در توسعه تجارت

ارزش های برنامه ماستری اداره تجارت:

ما به نکات ذیل ارزش قایل هستیم:

 • تمامیت
 • برتری
 • همکاری
 • پاسخگویی
 • احترام

اهداف برنامه ماستری اداره تجارت

 برنامه ماستری در رشته اداره تجارت (MBA) به منظور تربیه مدیران کارآمد برای اداره سازمان ها در بخش های اقتصادی، اجتماعی، تولیدی و خدماتی طرح گردیده است که هدف اصلی این دوره پذیرش محصلان فارغ التحصیل دارای سند لیسانس از پوهنتون های معتبر و تربیه افراد مسلکی است که قادر باشند تا در زمینه های زیر انجام وظیفه نمایند:

 • اداره و رهبری موثر و کارآمد سازمان یا بخشهای مختلفه آن
 • ایجاد تحول و تغییر ارزشمند در یک بخش سازمان
 • طراحی، هدایت و رهبری تحول در کل سازمانها پس از کسب تجارب مختلفه علمی و عملی در بخشهای مدیریتی
 • خلاقیت و ابداع با ایجاد فعالیتهای جدید در درون سازمان
 • ارائه خدمات مشورتی و تحقیقاتی در زمینه های مختلفه به مدیران سطوح مختلفه سازمانها
 • آماده سازی محصلان علاقه مند به ادامه تحصیل در دوره دکتورا رشته اداره تجارت یا رشته های نزدیک جهت تأمین کادر آموزشی مورد نیاز
 • تربیه کادر متخصص در عرصه های مختلفه مورد نیاز ارگانهای دولتی

اداره برنامه ماستری اداره تجارت

برنامه ماستری در رشته اداره و تجارت در چوکات پوهنحی اقتصاد پوهنتون هرات بر اساس استراتژی پلان این پوهنحی، با همکاری مالی و تخنیکی دفتر USWDP و کمک علمی تخنیکی پوهنتون پارتنر (Denver University)  ایجاد گردید.   این برنامه توسط کمیته ماستری پوهنحی اقتصاد پوهنتون هرات که مسئولیت تمام امور اداری و آکادمیک برنامه را به عهده دارد، رهبری و نظارت می گردد.

این برنامه به اساس تحلیل نیاز سنجی دفتر محترم برنامه حمایت از پوهنتون ها و انکشاف نیروی بشری( USWDP) در اواخر سال 2015 و اوایل سال 2016 از تمام پوهنحی های پوهنتون هرات و تحلیل نیاز بازار ولایت هرات با توجه به اهمیت این رشته پوهنحی اقتصاد انتخاب و رشته اداره تجارت نیز اساس گذاری گردید .

شایان ذکر میباشد اینکه در طی سالهای 2017 الی 2019 چهار پروگرام آموزشی برای اساتید شامل این برنامه به همکاری دفتر (USWDP) و پوهنتون دنور از کشور امریکا و به میزبانی پوهنتون های معتبر از هر یک کشور های میزبان در سفر های علمی و تبادل تجارب آموزشی شامل یک سفر در شهر بمبی کشور هندوستان، دو سفر درشهر شانگهای کشورچین، یک سفر در شهر کیگالی کشور رواندا و یک سفر نیز در شهر قاهره کشور مصر دایر گردید که ازین پروگرام ها مزایای زیر بدست آمده است.

 1. تعین استادان همکار ( استاد مشاور)  از طرف پوهنتون همکار (پوهنتون دنور) برای هر یک از مضامین و استادانیکه که در این برنامه  تدریس دارندکه جدول آن در ضمایم موجود میباشد.
 2. تهیه و ترتیب کاریکولم برنامه ماستری اداره تجارت پوهنحی اقتصاد پوهنتون هرات با همکاری پروفیسوران پوهنتون همکار (پوهنتون دنور)
 3. ترتیب وساختن پلان های درسی مضامین برنامه
 4. ترتیب وساختن مفردات درسی مضامین برنامه
 5. آشنایی با روش های مدرن تدریس
 6. ودریافت کتب درسی برای برنامه از طرف پوهنتون همکار (پوهنتون دنور)

اعضای کمیته ماستری اداره تجارت:

 1. محترم پوهندوی محمد ناصر معین (رئیس)
 2. محترمه پوهندوی فریحه امین (عضو)
 3. محترم پوهندوی دوکتور محمد داود تیموری (عضو)
 4. محترم پوهندوی دوکتور فرید احمد فرزام رحیمی (عضو)
 5. محترم پوهنمل دوکتور پرویز احمد ولیزاده (عضو)
 6. محترم پوهنمل محمد عثمان عادل (عضو)
 7. محترم پوهنیار وحید احمد وهابزاده (عضو)

کاریکولم برنامه     

                                                کاریکولم برنامه ماستری اداره تجارت (MBA)

سال اول

سمستر (I)

کود

مضمون

نوعیت

پیش­نیاز

واحد ها

ملاحظات

 MGT511

احصائیه

اساسی

 

2

LG1, LG5

 MKT512

مدیریت بازاریابی

تخصصی

 

3

LG2, LG3

STAT513

اقتصاد کابردی

اساسی

 

3

LG2, LG3 

STAT514

رهبری

اساسی

 

2

LG2, LG3

STAT514

سنجش و مصارف پیشرفته

اساسی

 

2

LG2, LG3

سمستر (II)

کود

مضمون

نوعیت

پیش­نیاز

واحد ها

ملاحظات

FIN521

مدیریت امور مالی

اساسی

 

3

LG3

MGT522

ارتباطات تجاری

تخصصی

 

2

LG4,

MIS523

کارآفرینی

تخصصی

 

2

LG3, LG4

 MGT524

مدیریت عملیاتی

اساسی

 

3

LG1, LG4

 MGT525

مدیریت منابع انسانی

تخصصی

 

2

LG2, LG3

 MGT56

مدیریت رفتار سازمانی

اختیاری

 

2

LG2, LG3

 

 

سال دوم

سمستر (III)

کود

مضمون

نوعیت

پیش­نیاز

واحد ها

ملاحظات

 BL531

اخلاق و حقوق تجارت

اساسی

 

2

LG 1

MGT532

استراتیژی های کاربردی در تجارت

تخصصی

 

3

LG5

ACC533

تجارت بین الملل

اساسی

 

2

LG2, LG3

 MGT534

روش تحقیق (تحقیق مارکت)

اساسی

 

3

LG1, LG4

MKT535

حسابداری مدیریت

اساسی

 

2

 LG2, LG5

MKT536

مدیریت استرتیژیک

اختیاری

 

2

LG5

سمستر (IV)

کود

مضمون

نوعیت

پیش­نیاز

واحد ها

ملاحظات

 MGT542

تیزس ماستری

جبری

 

6

LG1-LG5