معرفی لیلیه ذکور

لیلیه ذکور پوهنتون هرات همزمان با تأسیس پوهنتون هرات در سال 1367 برای بودوباش و رهایش محصلان مستحق و واجد شرایط در هنگام آموزش تحصیل که مطابق ماده های دوم تا پنجم مقرره لیلیه ها، محصلان  بی بضاعت ولسوالی ها و ولایاتی که محل سکونت ایشان بیشتر از 35 کیلومتر از مرکز موسسه تحصیلی فاصله داشته باشد، ایجاد گردید.

این لیلیه ساختمان اصلی نداشته و از بدو تأسیس  تا سال 1381 در پوهنحئی تعلیم وتربیه و بعداً به هوتل پارک  که ملکیت تعلق به ریاست تصدی هوتل ها میباشد، انتقال یافته و توانسته خدمات نسبتاً مفیدی را به محصلان داشته باشد که میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ایجاد فضای سبز و نهال شانی در لیلیه برای فراهم آوری محیط سالم.
 • اعمار طعام خانه در محیطی کاملاً بهداشتی و بدور از محل بودوباش با میز و چوکی پذیرایی.
 • اعمار وضوخانه و تشناب و نصب تانکرهای آب با ظرفیت 12000 لیتر برای استفاده محصلان
 • مسجد شریف
 • سمنت و عایق نمودن پشت بام ها
 • فعال سازی سیستم منظم برق که قبلاً این سیستم از کار افتاده بود.
 • نصب نورافکن در داخل و خارج از لیلیه
 • فعال نمودن سیستم آبرسانی منظم در تمام بخش های لیلیه
 • چاپ و نشر پیام های راهنما، مناسبتی، علمی، فرهنگی و اسلامی به منظور دوستی و همدیگرپذیری بین محصلان لیلیه

کمیته ها:

درین لیلیه کمیته هایی ایجاد شده که برنامه های آن را عملاً محصلان زیر نظر مسوولان لیلیه به پیش میبرند که عبارتند از:

 1. کمیته ورزشی: این کمیته توانسته است همه ساله مسابقاتی را در رشته های فوتبال و والیبال بین بازیکنان نخبه لیلیه برگزار نماید که از میان بازیکنان تیم های منتخب لیلیه انتخاب می شوند و این تیم ها در مسابقاتی که از طرف پوهنتون هرات و موسسات تحصیلات عالی خصوصی و دیگر نهاد برگزار می گردد، اشتراک فعال داشته اند و تا حال توانسته اند مقام  قهرمانی، کاپ ومدالهایی را برای لیلیه به دست آورند.  نبود امکانات ورزشی از قبیل میدان ورزشی مناسب، جال، توپ، لباس و... از مشکلاتی بود که قبلاً ورزشکاران لیلیه با آن مواجه بودند که  با سهم گرفتن مدیریت لیلیه، محصلان و توجه ریاست پوهنتون هرات این امکانات فراهم شده است
 2. کمیته فرهنگی و دینی: این کمیته به منظور آموزش فرایض دینی و برجسته ساختن آداب و رسوم اسلامی توانسته است خدمات شایسته یی را به محصلان ارائه نماید. همچنان با تلاشهای مستمر این کمیته کتابخانه یی برای محصلان لیلیه ایجاد و با ایجاد برنامه های اهدا کتاب، به فراهم آوری کتاب پرداخته است.
 3. مرکز انترنت: با تلاشهایی زیادی که انجام یافت مرکز کمپیوتر با داشتن 24 پایه کمپیوتر به منظور استفاده از انترنت و انجام کارهای علمی، تحقیقی محصلان لیلیه ایجاد گردید ولی متأسفانه که تا حال خدمات انترنتی وجود نداشته و محصلان صرف به منظور انجام کارهای نوشتاری خویش از این کمپیوترها استفاده مینمایند.

مدیریت لیلیه ذکور پوهنتون هرات تلاش مینماید تا طبق پلان های کاری و مطابق با اصول و مقررات لیلیه ها، کارهای عملی را روی دست گیرد که شامل موارد زیر است:

 1. حفظ و مراقبت جدی از وسایل، امکانات لیلیه برای خدمات رسانی بهتر به محصلان
 2. ایجاد وحدت و همدلی در بین محصلان
 3. نظارت مستمر از بخشها و جلوگیری از هرگونه تخلف و بی نظمی در بین محصلان لیلیه
 4. نظارت مستمر از کیفیت نان، گوشت، مواد غذایی و میوه جات و ایجاد تنوع غذایی در نان چاشت و شام
 5. لایروبی و حفر چاه هایی که مورد نیاز باشد.
 6. برگزاری مسابقات ورزشی، کتابخوانی، مقاله نویسی در داخل و خارج از لیلیه به منظور شکوفایی فکری، جسمی و روانی محصلان
 7. سیر علمی و دیدار از آبدات تاریخی، مناطق تفریحی و ایجاد روحیه سالم برای  محصلان
 8. آوردن خط انترنت برای استفاده بهتر محصلان از مرکز کامپیوتر

از بدو تأسیس تا حال لیلیه ذکور پوهنتون هرات توانسته است برای بیش از 6000 محصل که از پوهنحئی های پوهنتون هرات موفقانه فارغ گردیده اند، خدمات ارزنده یی انجام دهد،  همچنانکه در جریان امسال نیز برای بیش از 435 محصل خدمات ارائه مینماید.