دیپارتمنت ژورنالیزم

      دیپارتمنت ژورنالیزم در سال 1381 در چوکات پوهنځی ادبیات و علوم بشری ایجاد شد و در سال1390 به یک پوهنحی مستقل ارتقاء یافت این رشته، حوزه ­های مطبوعات، رادیو، تلویزیون، خبرگزاری ­ها و رسانه ­های آنلاین را تحت پوشش قرار می­دهد.

اهداف علمی

 1. آشنایی اصولی با دانش روزنامه نگاری و مفاهیم حرفه ­ای، اخلاقی و کاربردی وابسته و مرتبط.
 2. پاسخگویی به نیاز جامعه اطلاعاتی، مخاطبان و ابزار ارتباط جمعی.
 3. تربیت نیروی حرفه­ ای و متخصص به منظور رفع نیازهای آموزشی، پژوهش رسانه­ ای و خدماتی در جامعه.
 4. تربیت کادر متخصص به منظور خدمت برای بهبود و پیشرفت نظام ارتباطات اجتماعی و آموزشی در کشور و همچنین پاسخگویی به نیاز­های ارتباطی، اطلاعاتی، تولیدات رسانه ­ای و تبلیغاتی در سطح بین المللی.
 5. آموزش چگونگی ارائه اطلاعات خبری، علمی و آموزشی از جدیدترین تحولات و پیشرفت­ های روز به کارمندان و اداره کننده­ گان رسانه­ ها.

اهداف آموزشی

 1. آشنایی دانشجویان با دانش نوین روزنامه نگاری
 2. فراگیری مهارت های جدید حرفه­ای توسط دانشجویان
 3. کسب توانایی­ های لازم برای کار در بخش­ های فنی و حرفه ­ای مطبوعات، رادیو، تلویزیون و رسانه­ های آنلاین.
 4. آشنایی دانشجویان با قوانین وحقوق رسانه و همچنین اصول اخلاق حرفه­ ای
 5. آشنایی دانشجویان با ژانر­های تبلیغی، ادبی و تحلیلی.
 6. آشنایی دانشجویان با بخش­ های مختلفی از ثقافت و فرهنگ اسلامی، تاریخ معاصر افغانستان...
 7. آشنایی دانشجویان با کلیات دانش اقتصاد، حقوق، ساینس محیط زیست و...

کریکولم درسی

کریکولم و مفردات درسی دیپارتمنت ژورنالیزم در همکاری علمی با پوهنتون ایالتی سن حوزه امریکا مطابقبرابر با معیار­های جهانی ژورنالیزم، شرایط و نیاز­های جامعه افغانستان تهیه وانکشاف یافته است. این کریکولم ومفردات درسی مضامین، با تمرکز بر حوزه نظری، علمی و فن آوری­های جدید رسانه­ای طراحی شده و دو سال پیشدر کنفرانس ژورنالیزم کابل به عنوان نصاب ملی ژورنالیزم کشور برگزیده شد و اکنون مورد تایید وزارت تحصیلات عالی قرار گرفته و در همه پوهنځی­های ژورنالیزم کشور در حال عملی شدن است. این کریکولم شامل 148 کریدت است و با تاکید بر گرایش ­های سیاسی و اقتصادی می­باشد.

دیپارتمنت روابط عمومی

دیپارتمنت روابط عمومی در سال 1390 در چوکات پوهنځی ژورنالیزم و ارتباطات جمعی پوهنتون هرات در نتیجه توامیت­های علمی با پوهنتون سن حوزه امریکا ایجاد شد و نخستین دیپارتمنت روابط عمومی در پوهنتون‌های افغانستان است. دانشجویان ژورنالیزم پس از گذراندن دروس و کریدت ­های عمومی طی دو سال به شکل دلخواه و با اطلاع رسانی درست از سوی دیپارتمنت در مورد آینده کاری این رشته، جذب این دیپارتمنت می­ شوند.  این رشته، حوزه­های ارتباطات استراتیژیک ، سخنگویی، ارتباطات سازمانی، سنجش افکار عمومی، تحقیق، تبلیغات وبازاریابی را شامل می­شود. این دیپارتمنت تاکنون دو دوره فارغ داده است.

اهداف علمی

 1. تربیت نیروی متعهد و متخصص به منظور رفع نیاز­های آموزشی، پژوهشی و خدماتی در سطح جامعه.
 2. پاسخ به نیاز مبرم کشور برای تربیت متخصصان روابط عمومی، به منظور خدمت در دفاتر روابط عمومی ارتباطات سازمانی بازاریابی بخش­ های دولتی، خصوصی و دفاتر فرهنگی و مطبوعاتی خارج از کشور در جهت پیشبرد برنامه ­های توسعوی کشور.
 3. تربیت متخصصان به منظور خدمت در جهت پیشبرد نظام ارتباطات اجتماعی در داخل کشور و پاسخ گویی  به نیاز­های ارتباطی و انتشاراتی در سطح بین المللی.
 4. ارائه اطلاعات عملی و علمی مطابق پیشرفت­ های روز به کارشناسان و دست اندرکاران روابط عمومی­ ها.
 5. ایجاد نگاه حرفوی  به اداره ­های روابط عمومی و امکان ایجاد بسترمناسب و نوین در فعالیت­ های آنها.
 6. فرهنگ سازی در زمینه استفاده صحیح از پتانسیل روابط عمومی در بین مسئولین و استفاده از دانش و تجربۀ آنها در ساختن استراتیژی­ ها و پالیسی­ ها
 7. تلفیق علم و تجربه در حوزۀ روابط عمومی ­ها با تاکید بر آموزش­ های علمی – کاربردی.

اهداف آموزشی

1.آشنایی دانشجویان و فراگیری مهارت­ ها و تخصصی­ های حرفه روابط عمومی

2. آشنایی دانشجویان با انواع روابط عمومی در سازمان­ های اقتصادی و سیاسی

3. آشنایی با شیوه ­ها و تکنیک­ های جدید روابط عمومی

4. آشنایی به فرهنگ و ثقافت اسلامی، تاریخ معاصر و..

5. فراگیری کلیات علم اقتصاد، حقوق، ساینس..

حوزه­های کاری فارغان این دیپارتمنت

فارغان دیپارتمنت روابط عمومی پس از فراغت، می­توانند در حوزه­ های کارشناسی و مدیریت بخش­ های ارتباطات، انتشارات، روابط عمومی، آگاهی عامه، تبلیغات، ارتباطات استراتیژیک، سخنگویی، مشاوره­ای و بازاریابی در سازمان­ های دولتی و خصوصی کار کنند.

کریکولم درسی

کریکولم ومفردات درسی دیپارتمنت روابط عمومی در همکاری علمی پوهنتون سن حوزه امریکا برابر با معیار­های جهانی و شرایط ونیاز­های جامعه افغانستان تهیه و انکشاف یافته است. این کریکولم و مفردات درسی مضامین با تمرکز بر حوزه نظری، علمی و فناوری­ های جدید ارتباطی طراحی شده و دو سال پیش در کنفرانس ژورنالیزم کابل عنوان نصاب ملی روابط عمومی کشور برگزیده شد و اکنون مورد تایید وزارت تحصیلات عالی کشور قرار گرفته و در همه دیپارتمنت­ های روابط عمومی کشور در حال عملی شدن است. این کریکولم شامل 148 کریدت است و با تاکید بر گرایش­ های سیاسی و اقتصادی می­باشد.