بیوگرافی پوهنمل توفیق سرورزاده معاون اسبق علمی پوهنتون هرات

پوهنمل توفیق سرورزاده از سال 1384 کار تدریس در دیپارتمنت زبان و ادبیات انگلیسی پوهنحی ادبیات پوهنتون هرات را شروع نمود و در کنار تدریس مسولیت های اداری چون آمر دیپارتمنت انگلیسی و دیپارتمنت زبانهای خارجی، معاون پوهنحی ادبیات و آمر امور استادان پوهنتون را در کارنامه دارد.

استاد سرورزاده در سال 1356 در ناحیه چهارم شهر هرات به دنیا آمد. با شدت گرفتن جنگ داخلی، همراه خانواده در سال 1362 مجبور به مهاجرت به کشور ایران شدند. در سالهای مهاجرت تحصیلات ابتدایی خویش را که در هرات شروع نموده بود به پایان رسانیده و در سال 1375 موفق به راهیابی به دانشگاه فردوسی مشهد ابتدا در رشته دامپزشکی و سپس زبان و ادبیات انگلیسی شد. ایشان تحصیلات دوره لیسانس خویش را به سال 1383 به پایان رساندند. علاوه به تحصیل و کار برای امرار معاش، استاد سرورزاده در سالهای مهاجرت به فعالیتهای اجتماعی و آموزشی نیز مشغول بود. در سالهای دانشجویی موفق به چاپ یک اثر ترجمه از انگلیسی به فارسی در ایران گردید.

استاد سرورزاده پس از ختم تحصیل و با مساعد شدن اوضاع کشور، به شهر هرات بازپس گشته و با توجه به کمبود کادر علمی در پوهنتون هرات، کار خویش را در دیپارتمنت انگلیسی آغاز نمودند. وی در سال 1388 با استفاده از بورسیه های رقابتی فولبرایت راهی کشور امریکا شدند و تحصیلات ماستری خویش را در رشته مطالعات پسااستعماری در کلارک یونورسیتی به انجام رساندند.

فعالیتهای تحقیقی و تالیفی استاد سرورزاده شامل تحقیق و تهیه و ترتیب مواد آموزشی برای تدریس زبان انگلیسی بوده است که از جمله این کارها میتوان به مدیریت و ویرایش مجموعه هفت جلدی انگلیسی برای مقاصد خاص اشاره کرد. این کتابها برای تدریس مضمون انگلیسی در رشته های مختلف پوهنتون هرات و دیگر پوهنتون های کشور استفاده میگردد.

یکی دیگر از فعالیتهای عمده استاد سرورزاده تلاش برای ظرفیت سازی استادان معارف و نهادهای تحصیلات عالی بوده است. ایشان به عنوان آموزگار روش تدریس در برنامه های متعددی که از سوی نهادهای مختلف برای معلمان معارف در هرات و دیگر نقاط افغانستان برگزار شده است به تدریس پرداخته است. ایشان به عنوان آموزگار مسلکی روشهای تدریس محصل محور و آموزش نتیجه محور از سوی وزارت تحصیلات عالی آموزش دیده و دوره های آموزشی در همین زمینه برای استادان پوهنتون هرات برگزار نموده است.